Съставки:
За тестото:
- 250 г брашно
- 125 г студено масло
- 80 г захар
- 1 яйце
- 1 ч. л. ванилова есенция
- 1 ч. л. бакпулвер
- Щипка сол
- 2-3 с. л. студена вода (по нужда)
За плодовата плънка:
- 500 г череши (свежи или замразени, без костилки)
- 100 г захар
- 2 с. л. царевично нишесте
- 1 ч. л. ванилова есенция
- 1 с. л. лимонов сок
- 1/2 ч. ч. вода
- 1 ч. л. канела (по желание)
За намазване:
- 1 яйце
- 1 с. л. мляко
По желание:
- 1-2 с. л. захар за поръсване
- 1 ч. л. ванилова захар (за допълнителен аромат)
Приготвяне:
1. Подготовка на тестото:
1.1. Изработка на сместа: В голяма купа пресейте брашното и добавете солта и бакпулвера. Нарежете студеното масло на кубчета и го добавете към брашното. С помощта на ръцете или специален инструмент за нарязване на масло, натрошете маслото в брашното, докато получите текстура на едри трохи.
1.2. Добавяне на захар и яйце: Добавете захарта и разбъркайте. Направете дупка в центъра на сместа и добавете яйцето и ваниловата есенция. Омесете тестото, като добавяте студена вода по 1 с. л. наведнъж, ако е необходимо, за да получите еднородно тесто. Тестото трябва да бъде еластично, но не лепкаво.
1.3. Охлаждане на тестото: Завийте тестото в прозрачно фолио и го оставете в хладилника за поне 30 минути. Това ще улесни разточването и ще предотврати свиването на тестото по време на печене.
2. Подготовка на плодовата плънка:
2.1. Подготовка на черешите: Ако използвате замразени череши, оставете ги да се размразят и отцедят добре. Ако са пресни, измийте ги, отстранете костилките и ги нарежете на половинки.
2.2. Приготвяне на плънката: В средна тенджера смесете захарта, царевичното нишесте и канелата (ако използвате). Добавете водата, ваниловата есенция и лимоновия сок. Разбъркайте добре и загрейте на среден огън, като разбърквате постоянно, докато сместа започне да завира и се сгъсти.
2.3. Добавяне на черешите: Когато сместа се сгъсти, добавете черешите и разбъркайте добре, за да се покрият с плодовия сос. Оставете плънката да се охлади до стайна температура, преди да я използвате.
3. Оформяне на пирога:
3.1. Разточване на тестото: Извадете охладеното тесто от хладилника и го разточете на равномерен кръг с дебелина около 3 мм. Поръсете работната повърхност и точилката с малко брашно, за да предотвратите залепването на тестото.
3.2. Поставяне в тавата: Прехвърлете разточеното тесто в тавата за печене (с размер около 23 см). Притиснете тестото по дъното и стените на тавата, като отрежете излишното тесто по краищата.
3.3. Пълнене с плънка: Изсипете охладената плодовата плънка в тестото, като я разпределите равномерно.
3.4. Декорация на пирога: Ако имате остатъци от тесто, можете да го разточите и нарежете на ленти, за да направите решетка от тесто върху плодовата плънка. Ако предпочитате, можете да използвате само едно парче тесто за покритие. В този случай направете няколко разреза в тестото, за да осигурите вентилация.
4. Печене:
4.1. Подготовка за печене: Намажете повърхността на тестото с разбито яйце, смесено с мляко. Това ще придаде златист цвят на коричката. Поръсете с малко захар и ванилова захар, ако желаете.
4.2. Печене: Печете пирога в предварително загрята фурна на 180°C (350°F) за около 45-55 минути. Пирогът е готов, когато коричката е златиста и хрупкава, а плодовата плънка е балончеста и гореща.
4.3. Охлаждане: Извадете пирога от фурната и го оставете да се охлади в тавата за поне 1 час, преди да го нарежете. Това ще позволи на плънката да се стегне и ще улесни нарязването на парчета.
5. Сервиране:
5.1. Нарязване и сервиране: Нарежете пирога на парчета и сервирайте. Можете да го поднесете топъл или на стайна температура. Отлично се съчетава със сладолед от ванилия или с малко разбита сметана.
5.2. Съхранение: Оставете остатъците от пирога в хладилника за до 5 дни. Можете също така да замразите пирога за по-дълго съхранение; просто го покрийте добре с фолио и го съхранявайте във фризера до 3 месеца.
6. Съвети:
-
Разнообразие на плодовете: Ако предпочитате други плодове, можете да замените черешите с ягоди, боровинки или смес от различни плодове. Може да се наложи да регулирате количеството захар в плънката в зависимост от киселинността на плодовете.
-
Плодов сос: Ако плодовата плънка е много течна, можете да добавите още малко царевично нишесте, за да я сгъстите. Смесете нишестето с малко студена вода, преди да го добавите към плодовата смес.